Problemy układu pokarmowego, są jednostkami chorobowymi, do których należy podchodzić interdyscyplinarnie. Poza leczeniem prokinetycznym, antybiotykoterapią, probiotykoterapią, fitoterapią, dietoterapią i pracą ze stresem, warto zauważyć ten problem z jeszcze innej strony uderzyć jeszcze z innej strony.
Układ wisceralny obejmuje narządy wewnętrzne wraz z otaczającymi je strukturami łącznotkankowymi oraz nerwami, naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. Połączenia pomiędzy narządami umożliwiają ruch narządów względem siebie. Jest to zjawisko związane z ruchomością wisceralną.
Ruchy narządowe można podzielić na:
Restrykcje (napięcia, zwłóknienia, densyfikacje itp.) w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego mogą ograniczać ruchomość wisceralną, a w konsekwencji zaburzać funkcje i ruch płynów ustrojowych.
Z drugiej strony restrykcje w obrębie trzewi (blizny, zrosty, zmiana ciśnienia) mogą wywoływać napięcia w częściach układu mieśniowo-szkieletowego.
Na zmiany napięciowe mobilności (motylności) trzewnej danego narządu ma wpływ:
W konsekwencji może to powodować takie dolegliwości jak:
Problemy trzewne za pośrednictwem układu nerwowego mogą wywoływać dolegliwości w odległych obszarach ciała np. w barku lub szyi. I odwrotnie – dysfunkcje somatyczne odbiją się na naszych trzewiach.
Badacze są zgodni że patologie trzewne ze względu na wiscero-somatyczną aktywność odruchową, objawiają się w postaci dysfunkcji somatycznych.
Przykładowo jelito cienkie, unerwione z odcinka Th9- Th12, daje objawy na tym poziomie kręgosłupa w postaci:
Odwrotny odruch somato-wisceralny nie jest udowodniony w badaniach jednak w praktyce zauważa się takie reakcje.