Znajdź spokój w lesie
Ostatnio wokół nas jest wiele niepewności. Martwimy się o bezpieczeństwo i zdrowie nasze i najbliższych, o stabilne zatrudnienie, o zmiany klimatyczne, o sytuację w kraju i za granicą. Zadajemy sobie pytania, co dalej? Nic dziwnego, że silniej niż dotąd odczuwamy niepokój i stres.
Kortyzol jest hormonem wytwarzanym przez organizm w stresie. „Im bardziej się martwimy, tym więcej produkujemy kortyzolu, co może prowadzić do różnego rodzaju problemów, w tym nadciśnienia, trudności ze snem i przybierania na wadze” – wyjaśnia Sherry Benton, główny specjalista ds. nauki w TAO Connect, Petersburgu na Florydzie.
Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Nam zawsze z pomocą przychodził las i zanurzenie się w nim po uszy. Praktykujemy kąpiele leśne, które są uznawaną w Japonii strategią zapobiegania chorobom. Zebrałyśmy dowody z licznych publikacji, na to, że towarzystwo drzew posiada moc uzdrawiającą.
Oto kilka z nich:
- Leśna kąpiel zmniejsza tendencję to tzw. ruminacji, czyli stanu, w którym nasz umysł zachowuje się jak chomik w kołowrotku, wałkując po stokroć te same myśli. Myśli, dodajmy, często samokrytyczne. Naukowcy z Uniwersytetu Stamforda dowiedli, że shinrin-yoku odpręża umysł, niosąc pomoc osobom w depresji (której jednym z objawów jest właśnie stan ruminacji umysłu). Ich zdaniem leśna kąpiel wpływa też pozytywnie na niwelowanie stanów lękowych i skoków nastroju.
- Regeneracja układu nerwowego to jeden z efektów zażywania leśnych kąpieli. Shinrin-yoku przełącza organizm w tryb odpoczynku, za który odpowiada parasympatyczny układ nerwowy. Brzmi nieźle, a o co w tym chodzi? Układ parasympatyczny zarządza takimi funkcjami organizmu jak oddychanie i krążenie. W stanie optymalnym nasze serce bije jak metronom. Czujemy się zrelaksowani i odprężeni, a jednocześnie niezwykle czuli na subtelne bodźce z otoczenia. Przeciwieństwem tego stanu jest sytuacja, w której nad naszym ciałem ster przejmuje układ sympatyczny. Nazywany inaczej reakcją walki i mobilizacji. Niestety na co dzień pozostajemy niemal w ciągłym stanie podwyższonej gotowości, jest za to odpowiedzialny stres związany z intensywnym trybem i tempem życia. Chroniczny stan walki pozbawia nas zdrowia i dobrego samopoczucia. I tu naukowcy odsyłają do praktyki leśnej terapii, która w krótkim czasie uruchamia w nas właśnie ten pozytywny – parasympatyczny – układ nerwowy i wprowadza w stan odprężenia.
- Shinrin-yoku zwiększa poziom komórek NK (natural killers), dzięki temu znacznie poprawia się nasza odporność. W tym na choroby nowotworowe.
- Ludzie, którzy spędzają czas w lesie, śpią lepiej, nawet jeżeli ich aktywność fizyczna pozostaje na podobnym poziomie jak wcześniej. Japoński zespół badawczy w 2004 roku zabrał 12 zdrowych tokijskich biznesmenów na trzydniową praktykę shinrin-yoku. Przed wyjazdem przeciętny czas trwania ich snu wynosił 383 minuty (nieco ponad 6 godzin). Podczas pobytu wskaźnik wzrósł do 452 minut (7,5 godziny), by po powrocie oscylować wokół 410 minut (prawie 7 godzin).
- Drzewa emitują naturalne związki chemiczne – fitoncydy. To element ich naturalnego systemu obronnego przed chorobami. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Japonii, także nasz organizm reaguje pozytywnie na wpływ fitoncydów. Ekspozycja na działanie fitoncydów obniża gniew, rozdrażnienie, poziom hormonów stresu.
Chcesz zażyć swojej pierwszej leśnej kąpieli? Skorzystaj z podpowiedzi
- Udaj się do lasu. Spędź w nim co najmniej dwie godziny.
- Nie nastawiaj się na realizację żadnego celu. Staraj się nie myśleć o niczym, także o tym, że właśnie odbywasz leśną kąpiel, która dobrze robi Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.
- Nie spiesz się! Nie sprawdzaj, ile kroków już za Tobą, ani ile czasu już minęło. Zatrzymaj się, zamknij oczy i weź głęboki oddech. Możesz usiąść na ławce lub pod drzewem i zatracić się w chwili.
- Podziwiaj, nasłuchuj, wdychaj powietrze nasycone naturalnym zapachem lasu. Nie wstydź się dotykać kory drzew czy podnieść kamień.
- Jeśli spacerujesz z przyjacielem, postaraj się ograniczyć Waszą rozmowę, wyciszyć się i nie rozpraszać.
Istnieje jednak wiele innych sprawdzonych metod na radzenie sobie w trudnych momentach. Jeśli praktykujecie jogę lub medytujecie, spróbujcie połączyć terapeutyczną moc lasu i korzyści, jakie dają Wam te aktywności i następne ćwiczenia zróbcie w lesie. Zdrowie psychiczne poprawia się podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu w porównaniu do ćwiczeń w pomieszczeniu. Ćwiczenia w środowisku naturalnym wiążą się z większym poczuciem rewitalizacji i pozytywnym zaangażowaniem, zmniejszeniem napięcia, splątania, gniewu, depresji i zwiększonej energii.
Leśne Projekty dla Better Life
www.lesneprojekty.pl