fbpx
terapia przez ciało

Hatha joga

Tworzą ją ćwiczenia fizyczne (asany) i techniki oddechowe. Hatha oznacza w wolnym tłumaczeniu zdecydowany wysiłek. Hatha joga składa się z asan, ze specjalnych technik oddechowych (pranayama) oraz z pozycji relaksujących, które są bardzo ważnym elementem w praktyce jogi ze względu na to, iż pozwalają usunąć napięcie.

Asana to w tłumaczeniu pozycja wygodna. Ułożenie ciała podczas wykonywania asan jest optymalne dla zdrowia oraz poprawia samopoczucie. Hatha joga to joga fizyczna, która dzięki systematycznemu wykonywaniu asan poprawia pracę mięśni i dzięki temu przywraca ich elastyczność. Im dłużej osoba ćwicząca potrafi wytrwać w określonej asanie, tym większa szansa, że przy regularnych ćwiczeniach poprawi się jej gibkość.

Korzyści z uprawniania jogi

Joga kładzie główny nacisk na zdrowie osoby ćwiczącej. Nowy sposób postrzegania siebie i nowy styl życia to zalety płynące z uprawiania tej dyscypliny. Nie chodzi tylko o to, by nauczyć się nowych ćwiczeń. Wykonywanie asan powoduje uspokojenie umysłu. Joga prowadzi również do zmniejszania napięć, uspokojenia ducha, uwalnia też od zmartwień. Łagodzi nerwowość, przygnębienie, zmęczenie umysłowe oraz depresje. Kolejnymi zaletami jest oczyszczanie emocji – joga pozwala pozbyć się codziennych trosk, wyostrza koncentrację, sprawia, że stajemy się bardziej świadomi swojego ciała. Ćwiczenie asan tonizuje mięśnie i prowadzi do ich odnowy. Asany wykonywane są przy minimalnym wysiłku co sprawia, że nadmierne napięcie w mięśniach znika.

Spokojny stan umysłu jest rezultatem tonizowania mięśni oraz zmniejszaniem częstotliwości i intensywności impulsów wzdłuż dróg czuciowych. Joga działa również na zmniejszenie ilości tkanki podskórnej w organizmie, ponieważ niektóre asny pobudzają wydzielanie hormonów, zwłaszcza gruczoł tarczycowy, który wpływa na metabolizm. Poprawiamy witalność i siłę mięśni, zwiększamy wytrzymałość sercowo- naczyniową, obniża się ciśnienie krwi, poprawia się praca układu krążenia i gruczołów dokrewnych, u osób z podwyższonym cholesterolem wraz z długością praktyki jogi poziom obniża się. Występują również korzystne zmiany u osób cierpiących na astmę, cukrzycę. Poprzez ćwiczenia poprawnego, głębokiego oddychania zwiększa się pojemność płuc.

Regularność ćwiczeń przynosi ogromne korzyści związane z zachowaniem zdrowia i opóźnieniem procesu starzenia się. Ćwiczenia hatha jogi kształtują sylwetkę, zwiększają elastyczność więzadeł i stawów, likwidują przykurcze, kształtują nawyk poprawnej postawy. Dzięki odpowiedniemu, głębokiemu oddychaniu, dążymy do odprężenia i relaksacji oraz do wsłuchania się w siebie.