Gua sha jest zabiegiem stosowanym w leczeniu bólu, niwelowaniu stanów zalanych i napięcia mięśni, a także w celu poprawy krążenia krwi. To starożytna chińska technika masażu stosowana od wieków w celu poprawienia cyrkulacji krwi, odmłodzenia skóry, uśmierzenia bólu i poprawy jakości życia. Masaż tego typu był i pozostaje popularny już od starożytnych czasów nie tylko w samych Chinach, ale również w Mongolii, Wietnamie, Kambodży, Indiach oraz na Indonezji.
Nazwa Gua Sha pochodzi od dwóch chińskich słów oznaczających „skrobać” (gua) oraz „czerwona wysypka” (sha). Z kolei w języku wietnamskim taka forma masażu nazywana jest cạo gió, co oznacza „zeskrobać wiatr”, ponieważ w języku wietnamskim przeziębienie lub gorączka opisywane są jako „złapanie wiatru”, stąd też zabiegi uzdrawiające mają polegać na pozbyciu się go poprzez skrobanie. W języku indonezyjskim natomiast zabiegi tego typu nazywane są kerikan, czyli „techniką skrobania”.
Gua Sha jest szczególną formą terapii polegającą na skrobaniu skóry przy pomocy twardych płytek lub rogów, aż do wywołania na niej zaczerwienień lub siniaków, by pobudzić krążenie tkanki miękkiej, co zwiększa przepływ krwi. Na skórę stosuje się olejek i wykonuje ruchy skierowane w dół przypominające skrobanie skóry.
Przyrządy do Gua Sha mogą mieć rożny kształt i być wykonane z rożnego materiału. Charakteryzują się one twardością oraz brakiem ostrych krawędzi, które mogłyby przeciąć skórę.
Wykorzystuje się najczęściej płytki wykonane z baraniego lub bawolego rogu oraz płytki wykonane z jadeitu.
Ważne aby sprawdzić i korzystać z przyrządów najwyższej jakości a nie mas z połączenia jadeitu i bardziej pospolitych kamieni.