Zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. Posttraumatic Stress Disorder) to schorzenie będące następstwem przerażającego, zagrażającego życiu wydarzenia fizycznego lub psychicznego.
PTSD (czyli zespół stresu pourazowego) może pojawić się po wydarzeniu, które miało miejsce życiu osoby lub jednej z bliskich mu osób, lub którego dana osoba była świadkiem.
I wiele innych „zwykłych” zdarzeń może zapisać się w ciele w postaci traumy.
Osoba która styka się z sytuacją, która przypomina o traumatycznym wydarzeniu, może ją na nowo przeżywać w wspomnieniach występujących w ciągu dnia (tzw. flashbacks) a także w koszmarach nocnych.
Może również doświadczać niektórych lub wszystkich poniższych objawów:
Co ciekawe objawy mogą wystąpić od 10-30 lat po wydarzeniu i często trudno łączy się dane wydarzenie z objawami.
Aby uzyskać dostęp do emocji i traum, stosujemy mieszankę różnych technik terapeutycznych, aby zwiększyć dostęp do emocji poprzez świadomość ciała.
Konkretnymi celem naszych terapeutów w ramach komplementarnej terapii jest złagodzenie dolegliwości fizycznych, aby można było wykorzystać zasoby poznawcze i emocjonalne wspomagając m.in. psychoterapię.
Psychoterapeuci stwierdzili, że dostęp do emocji poprzez świadomość ciała, korzystnie wpływa na proces terapeutyczny, potwierdzając to w licznych publikacjach.