fbpx

Rehabilitacja po Covid-19

Pocovidowe powikłania potrafią być bardzo uporczywe. Mogą dotknąć niemal wszystkie tkanki i  narządy. Prowadzone na całym świecie badania udokumentowały zmiany dotyczące układu krążenia, nerek, jelit, mózgu, trzustki, oczu i innych części ciała.

Jak wynika z niektórych badań, takie objawy ma prawie jedna trzecia wszystkich pacjentów z COVID-19. Powikłania pocovidowe może dotknąć zarówno osoby ciężko przechodzące zakażenie koronawirusem, jak i chorych niemal BEZOBJAWOWO.

rehab-po-covid

Powikłania po koronawirusie u dorosłych

Długotrwałe ZMĘCZENIE porównywane do CFS – zespołu chronicznego zmęczenia – badania opublikowane przez naukowców z irlandzkiego Trinity College wysnuli wnioski, że zmęczenie jest spowodowane prawdopodobnymi zaburzeniami systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem i nadal toczącym się w organizmie lekkim stanem zapalnym.

PROBLEMY SERCOWO-NACZYNIOWE – pacjenci uskarżają się na szybsze, nierówne bicie serca i bóle w klatce piersiowej, również ozdrowieńczy po przebyciu COVID-19 mogą mieć duszności wysiłkowe, które pojawiają się w trakcie ćwiczeń lub innego wysiłku fizycznego.

Może ono dotknąć zarówno osoby ciężko przechodzące zakażenie koronawirusem, jak i chorych niemal bezobjawowo. Nawet aż do 60 dni po zakażeniu.

„MGŁA MÓZGOWA”, MGŁA POCOVIDOWA – pacjenci mają problemy z orientacją i komunikacją, skłonność do zapominania i niezdolność skupienia się na dłuższy czas.

POWIKŁANIA NEUROLOGICZNE typu majaczenie, splątanie lub parestezje – nietypowe odczucia skórne w postaci mrowienia, kłucia, pieczenia, drętwienia i uczucia chłodu, które nie są wywołane przez warunki zewnętrzne.

BEZSENNOŚĆ

BÓLE STAWÓW I MIĘŚNI

ZABURZENIA SMAKU i WĘCHU – odczuwanie dziwnych zapachów lub występowanie urojeń węchowych, parosmia, czyli zmiana przyjemnych do tej pory bodźców zapachowych w odrażające.

OSŁABIENIE SIŁY MIĘŚNIOWEJ

PROBLEMY Z ODDYCHANIEM

OBNIŻENIE NASTOJU, DEPRESJA, LĘKI

Jak możemy pomóc?

Przebycie covida pozostawia w naszym ciele zakodowaną informację traumatyczną, którą za pomocą odreagowania lub zagłębienia się we własne ciało, można zredukować uciążliwe objawy.

Jeśli ktokolwiek z objawów Państwa męczy. Zapraszamy na konsultacje i dobór odpowiedniej terapii wspomagającej organizm do lepszego funkcjonowania..