Wpływ upadku lub uderzenia w głowę na ciało
Czy zdarzyło Ci się kiedyś upaść i uderzyć potylicą w ziemie ? Uderzyć się w głowę ? Myślę, że większość osób potwierdzi takie zdarzenie. Sporo osób również mogło mieć wstrząśnienie mózgu! I równie wiele nie pamięta, czy doszło do wstrząsu mózgu doszło.
Takie urazy kości czaszki mogą prowadzić do uszkodzenia tkanek miękkich otaczających czaszkę, takich jak skóra, tkanka podskórna, czepiec i okostna (błoniaste struktury otaczające czaszkę), naczyń tętniczych i/lub żylnych (co prowadzić może do powstania krwiaka w obrębie tkanek miękkich czaszki), jak również do uszkodzenia struktur wewnątrzczaszkowych, czyli opon mózgowych, mózgu, nerwów czaszkowych i naczyń. Uraz wewnątrzczaszkowy skutkować może narastaniem obrzęku mózgu i/lub powstaniem krwiaka śródczaszkowego.
Czy takie zmiany mogą rzutować na całe ciało ? Tak !
Każdy uraz czaszki może wpływać na całe ciało. Sklepienie czaszki przyjmuje i rozprasza uderzenia. Jednym z bardziej powszechnych urazów są uderzenia w czubek głowy, powodujące ucisk na kości skroniowej.
Kość skroniowa łączy się z prawie każdą nazwaną linią powięzi w ciele. Jest położona pomiędzy kością potyliczną a kością klinową i poza funkcją strukturalną pełni dodatkowe role. W jej wnętrzu zawarty jest błędnik kostny, który stanowi jamę złożoną z kanalików i komórek, w których mieści się błędnik błoniasty, stanowiący narząd słuchu i równowagi za sprawą zawartych w nim receptorów słuchu i nacisku. Ponadto współtworzy staw skroniowo-żuchwowystanowiąc panewkę dla stawu. Podczas żucia amortyzuje ruchy żuchwy i przenosi ciśnienie na sąsiednie kości czaszki. W dolnej powierzchni kości, która stanowi część podstawy zewnętrznej czaszki (łac. basis cranii externa) znajdują się miejsca przyczepów więzadeł i ścięgien mięśni szyi oraz powięzi gardłowo-podstawnej (łac. fascia pharyngobasalis). Za pomocą tych struktur, a także za pośrednictwem żuchwy kość skroniowa dźwiga trzewia szyi (gardło, przełyk, tchawicę i krtań).
Brak równowagi w kości skroniowej może wpływać na:
- zaburzenia stawu skroniowo-życiowego,
- powodować ból w szyi,
- dyskomfort ramion, obręczy barkowej,
- szumy uszne,
- problemy z równowagą,
- infekcje,
- dawać problemy w okolicy miednicy i bioder poprzez łańcuchy mięśniowo-powięziowe.